Být knihovníkem je v každé věznici pro odsouzené příjemná profese. Skýtá klid, příjemné prostředí a pro někoho i možnost četby. Je to i případ odsouzeného Romana, který se stará o knihovnu Věznice Plzeň. Ta je na svou knihovnu, kde vládne 100% pořádek a čistota, právem hrdá. Co vězni čtou? Jaké knihy je zajímají, jak knihovna funguje? Z Romanových odpovědí plyne, že ho práce baví a věří v její smysl.

Kolik je v knihovně Věznice Plzeň titulů? Dá se přirovnat k běžné knihovně?

Knihovna zahrnuje přibl. 8 600 titulů, celkově je nabídka opravdu pestrá. Mnoho knih je už ale na druhé straně pokročilého data vydání, což u některých žánrů, jako například Sci-fi, značně odrazuje čtenáře. Ale celkově bych řekl, že je možné naši knihovnu srovnat s nějakou menší obecní knihovnou.

Chodil jste v civilu do knihovny?

Ano, chodil jsem do knihovny, více jako dítě školou povinné. Jelikož rodiče mě vedli k četbě odjakživa, ale čas od času se tam vydám i nyní v dospělosti.

Je knihovna místem setkání vězňů?

V naší knihově se odsouzení nesetkávají. Výpůjčka funguje formou žádanek, kdy knihovník následně osobně doručí požadované knihy na konkrétní oddělení ve věznici

Kolik výpůjček máte ročně?

200-300 výpůjček měsíčně. Na cca 50-70 čtenářů. Na Borech je přitom kapacita něco přes tisíc odsouzených. Přál bych si, aby byl zájem vyšší.

Víte něco o minulosti knihovny?

…tak na tuto otázku nejsem schopen odpovědět, borská věznice je totiž velmi stará, takže nemyslím, že zde knihovna byla od počátku. Ale dle skladby knih bych řekl, že zde už nějaký pátek funguje.

Mají odsouzení muži spíše své vlastní knihy, nebo chodí do knihovny?

Ano, někteří odsouzení mají samozřejmě vlastní knihy. Takže určitě nevíme o všech čtenářích. Já vím asi o více čtenářích než kolegové, protože se nacházím na specializovaném oddělení pro drogové závislé a jsem zároveň knihovníkem i v malé knihovně tohoto oddělení, která zahrnuje přibl. 700 titulů. A to různých žánrů a mnohem mladších knih. Zde je zájem velký.

Kdy máte otevřeno?

Knihovna je v provozu od pondělí do pátku. Náplní mé práce je vyřídit žádanky pro konkrétní oddělení, jelikož každé oddělení věznice má pevně dán svůj výpůjční den. Pak se věnuji činnostem, jako jsou drobné opravy poškozených knih. Například vypadlé stránky, rozklížený hřbet. Také pečuji o pořádek. Především prach v regálech. Poté se věnuji četbě a téměř permanentnímu průzkumu knihovny. Občas mi takto uteče celá směna, aniž bych to zaregistroval. Kvalifikační předpoklady nebudou asi nijak zvlášť vyžadovány. Podle mě je důležitý především kladný vztah ke knihám. A také zodpovědnost.

Máte k dispozici PC, nebo se vše dělá ručně?

Mám k dispozici PC, kde se vede evidence zapůjčených knih.

Jaký druh literatury se nejvíce půjčuje?

Asi nejvíce se půjčují thrillery a krimi. Pak také Sci - fi a fantasy. Chybí soudobé Sci-fi a třeba vzdělávací knihy. Těch je zoufale, ale zoufale málo. A navíc trestuhodně starých. Většina má ještě černobílé foto. Některé ani to ne. Anebo už dnes polovina toho, co v těch knihách je, neplatí. A je to škoda, protože se mě neustále někdo ptá na literaturu z toho či onoho oboru a já prostě nejsem schopen vyhovět.

Kdo je ve vězení typický čtenář?

To nevím úplně přesně, ale nejspíš ten, kdo to nechce ve vězení jen odležet. Četba je zde především únik od reality. A vyplňovač toho moře času.

Baví vás tahle práce?

Naprosto zbytečná otázka. Ano, baví. A to velmi a neměnil bych ani náhodou.